sobota, 28 listopada 2015

Car, Holender, Piast i Medyceusz, czyli elekcja w Rzeczypospolitej



W Rzeczypospolitej Obojga Narodów trwa elekcyjna gorączka. 18. listopada 2015 roku prymas  i interrex Leonardo Mario kard. Dreder otworzył obrady Sejmu, który ma dokonać wyboru kolejnego, już piętnastego w siedmioletniej historii Rzeczypospolitej monarchy. Przyszły król Polski i wielki książę Litewski będzie musiał sprostać wysokim standardom, jakie zostały wytyczone za panowania Marka Pawła, który między innymi rozpoczął prace nad zautomatyzowanym systemem gospodarczym. 

Na pole elekcyjne zjechało dziesięciu panów braci, o koronę i sześciomiesięczną kadencję ubiega się czterech kandydatów. Każdy z nich przybywa z lepszymi lub gorszymi argumentami.

Car Abachazji Tomasz Bagrat

Kandydatura, która wzbudziła najwięcej kontrowersji, z pewnością należy do cara Abachazji Tomasza Bagrata. Jego Carska Mość chce zaimponować panom braciom programem złożonym z krótkich, lakonicznych sześciu punktów. Są to: wprowadzenie w Rzeczypospolitej piłki nożnej, organizacja imprez, rozwój floty, comiesięczna lista aktualnych obywateli, comiesięczne statystyki aktywności, utworzenie Korpusu Kolonialnego i Instytutu Kartografii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego Carska Mość ma niewielkie (lub bądźmy szczerzy, żadne) szanse na zwycięstwo. Najlepiej chyba tę kandydaturę skomentował Mości Ivan von Lichtenstein: "Nie chodzi o to iloma państwami [się] włada, wszakże król będący władcą kilku państw może przynieść także i korzyści, wymianę kulturową na przykład, ale chodzi o to JAK włada, a ja myślę że nie chcemy Abachazji w Rzeczpospolitej."

Król Niderlandów Wilhelm II

Podskarbi Wielki Koronny Mikołaj Godziemba Hrychowicz tak skomentował wystąpienie Jego Królewskiej Mości na Sejmie Elekcyjnym: "Jego Królewska Mość Wilhelm II wygłosił piękną mowę, która wielu urzekła jako i mnie prawie. Każden usłyszał, co usłyszeć chciał, a miłe to uszom naszym było. Jeno jako szacunek wielki do Jego Królewskiej Mości mam, to każden wie, co Niderlandy nie stoją tulipanami, tedy wizja złotego wieku co przed Rzeczpospolitą stoi, też jeno jest obietnicą. [...]". Niderlandzki monarcha zaproponował szlachcie między innymi: współpracę militarną między Rzecząpospolitą a Królestwem, wspólne manewry wojskowe, rozwój Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych ośrodków kultury. Prawda jest jednak taka, że same Niderlandy borykają się z licznymi problemami, może więc warto najpierw posprzątać własne podwórze?

Sebastian von Tauer

Kandydat-Piast, Hetman Wielki, Wojewoda Inowrocławski, Herold Wielki i Podkomorzy Wielki. Zasłużony dla Rzeczypospolitej żołnierz, który wykazał się szczególnie na polu administracji wojskowej i oddaniu w v-Rzeczypospolitej klimatu i charakteru armii z czasów I. Rzeczypospolitej. Należy z całą pewnością do grona dwóch wybrańców, który mogą cieszyć się największym poparciem szlachty. Mość von Tauer w swoim programie mówi o aktywizacji Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej, szeroko pojętym rozwoju kultury, organizacji wydarzeń narracyjnych (jak np. polowania). Hetman chce także uczynić z potyczek wojskowych i szlacheckich rodzaj sportu narodowego, pragnie również wprowadzić księgi notarialne dla największych miast Obojga Narodów.

Książę Kosma Piotr Medyceusz

Drugi kandydat, który może cieszyć się największym poparciem. Przedstawił najobszerniejszy program, w którym mówi między innymi o aktualizacji i odświeżeniu strony głównej oraz forum, aktywizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, wprowadzeniu Rzeczypospolitej do MUP, opracowaniu vademecum dla nowych mieszkańców, wprowadzeniu instytucji mentora, rozwoju współpracy z państwami Vaarlandu i Antyry oraz o zhołdowaniu Hospodarstwa Mołdawskiego, które miałoby stać się kolejnym motorem aktywności oraz narracji, a także miałoby stanowić alternatywę dla zwolenników "kolonializmu Rzeczypospolitej". Jak dotąd kłopot szlachcie sprawiło v-wyznanie księcia, który nie przynależy do żadnej grupy/Kościoła. Sam książę nie widzi jednak w tym niczego, co mogłoby uniemożliwić mu dobre sprawowanie obowiązków królewskich i nie zamierza w jakikolwiek sposób utrudniać działalności Kościoła Rotryjskiego na ziemiach Rzeczypospolitej, gdyby został wybrany na króla. 

Szlachta powinna mądrze wybrać, tedy życzmy Panom Braciom dobrego pomyślunku i rozeznania, a zwłaszcza tego, by kierowali się przede wszystkim dobrem Ojczyzny!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz