sobota, 12 maja 2018

Kurier Niecodzienny — przegląd najważniejszych wydarzeń z Rzeczypospolitej

Kurier Niecodzienny

---------------------------------------------------------------------------------------
12.05.2018 | Warszawa - Wilno - Kijów - Lwów - Gdańsk | 2 denary
---------------------------------------------------------------------------------------

Zawirowania wokół królewskich zaręczyn

Zaręczyny JKM Jerzego III i JKM Karoliny Aleksandry, królowej Dreamlandu i Elderlandu, wywołały niemałe zamieszanie w narodzie szlacheckim. Królowi Jegomości i rodzinie Orańskich zarzucono chęć wprowadzenia absolutyzmu, uzależnienia Rzeczypospolitej od Wspólnoty Korony Ebruzów i nieprzestrzeganie przez monarchę i jego kanclerza (Wilhelm Orański) zapisów Artykułów Henrykowskich, które wymagają zgody Sejmu w kwestii królewskiego małżeństwa. 

Ogromne poruszenie powstało po publikacji słów JKM Karoliny Aleksandry, która przewiduje konkretne zmiany związane z małżeństwem. Król Jegomość zapowiedział, że w poniedziałek zwołany zostanie ekstraordynaryjny Sejm, który podejmie decyzję w sprawie mariażu królewskiej pary. Jeśli Sejm się sprzeciwi, JKM Jerzy III będzie musiał poczekać do końca swojej kadencji ze ślubem (koniec czerwca) lub abdykować. 

Międzynarodowy Turniej Rycerski

Kanclerz Wielki Rzeczypospolitej Wilhelm Orański wyszedł z propozycją organizacji  cyklicznego Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego. Wśród dyscyplin pojawić miałyby się pojedynki (według zasad dawniej ustalonych przez J. O. Hetmana Sebastiana von Tauera) oraz konkursy z wiedzy o realnej i wirtualnej historii Rzeczypospolitej. Wybuchła dyskusja wokół nagród dla zwycięzców. Zaproponowano między innymi: medal, honorowy tytuł rycerski, herb, honorowe obywatelstwo, ziemia i denary w złocie.

Udział Rzeczypospolitej w II Kugarskiej Wojnie Domowej

Wojska Rzeczypospolitej oraz oddziały prywatne szlachty wyprawiły się na II Wojnę Domową w Chanacie Kugarskim, by wesprzeć Jego Wielkość Güjüka w walce z buntownikami (Forpoczta Orumiczajska oraz Liga Samoobrony Północy) i Cesarstwem Hu. Po wylądowaniu na zachodnim wybrzeżu Rzeczpospolita stoczyła jedną bitwę, a następnie oddziały przeprawiły się na południowo-wschodnie wybrzeże, by zakleszczyć armie Hu. Po zawarciu pokoju przez JW Chana z Cesarstwem oraz rozpoczęciu rozmów z buntownikami, dalsza bytność koronnych i litewskich wojsk stała się zbędna. Dowódcami wyprawy byli J. O. Książę Hetman Sebastian von Tauer, jego syn Daniel von Tauer-Krak i Imć Jan Lubomirski-Dostojewski. 

Zmiana na urzędzie Kuratora Wielkiego

JKM Jerzy III powołał Jana Lubomirskiego-Dostojewskiego na Kuratora Wielkiego (który ex officio jest również Rektorem Uniwersytetu Krakowskiego). Imć Lubomirski-Dostojewski zastąpił Stanisława von Tauera.

Nowi ordynariusze diecezji Kościoła Rotryjskiego w Rzeczypospolitej

Jego Świątobliwość Pius VI powołał Ksawerego van Berdena na arcybiskupa gnieźnieńskiego i biskupa wileńskiego oraz Aureliusza de Medici y Zepa na biskupa krakowskiego. W Diecezji Krakowskiej ruszył spis wiernych Kościoła Rotryjskiego.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz